Na podzim máte ideální příležitost, jak zabránit prorůstání plísní ve zdivu. Tak proč ji nevyužít. 🙂
Možná to znáte z vlastní zkušenosti. Se sychravým počasím méně větráte a okolo oken či v rozích zdí a stropů se pomalu objevují tmavé flíčky.
Tento problém jsem často řešila se svými zákazníky a při své práci jsem poznala, jak je důležité mít ty správné informace. Každé řešení je totiž individuální a pokud chcete šetřit zdraví, čas i peníze, potřebujete mít přehled o tom, jakou cestou se můžete vydat.
Na trhu je k dostání mnoho produktů s funkcí proti plísni, ale vybrat pro vás ten nejvhodnější, chce trochu pozornosti.
Všechny produkty, které v článku zmiňuji, jsem vybrala na základě
Tento produkt není primárně určen k likvidaci plísní ve zdivu, i tak se často používá.
Výhoda
Nevýhoda
Proto je tento typ výrobku, například Fungisprej od firmy Stachema, doporučen používat především na obklady a dlažbu, či sanitární zařízení. Jeho dlouhodobé použití na zdivo není příliš vhodné.
Do této kategorie patří široká škála přípravků. Můžete si vybrat od hloubkové penetrace s preventivními účinky, až po přímou likvidaci plísně v omítce. Stále se ovšem jedná o chemické přípravky.
Moje typy na přípravky – Detastop – Detecha, Bochemit proti plísním – Stachema, Mykostop – Primalex,
Pokud chcete použít biologický přípravek, doporučuji Pythium oligandrum (česky „chytrá houba“). Ta se živí plísněmi na zdech a po jejich eliminaci se nemá čím živit a z ošetřeného zdiva vymizí.
Výhoda
Nevýhoda
Více se o chytré houbě dozvíte zde.
Použít můžete klasické hašené vápno, nebo již připravené vápenné nátěry, například – Vápno na bílení Kittfort, JUPOL Bio vápenná malířská barva, Bahenní vápenná malba, nebo minerální vápenná omítka StoMiral.
Tyto nátěry slouží jako prevence před vznikem plísní v omítce. Používají se často v kombinaci s předchozím přípravkem pro likvidaci plísně přímo ve zdivu.
Jsou k dostání v matném, nebo pololesklém omyvatelném provedení. Mohou se tónovat pouze do světlých odstínů. Pokud potřebujete tmavší odstín, přidejte do zvolené barvy protiplísňovou přísadu do nátěrových hmot. Oblíbený je – Fungisan od firmy Strachema
Moje typy – Detakryl – Detecha, Mykostop – Primalex
Tyto nátěry slouží jako prevence před vznikem plísní v omítce. Jsou určené do interiéru se zvýšenými požadavky na hygienu a čistotu. Jsou výborné pro alergiky, osoby citlivé na konzervační látky a podobně. Využívají se na operačních sálech, chemických provozovnách, v domech pro seniory, v dětských pokojích a podobně.
Moje typy –
Detoxy Color Interier od firmy Roco je k dostání i ve více barevných odstínech.
Řeší odstranění plísní v interiéru, pohlcují toxické látky a nežádoucí pachy, regulují vlhkost. Jejich aplikace je náročnější, ale vzhledem k účinnosti a složení bez toxické chemie , jsou ideální volbou k okamžitému a dlouhodobému vyřešení vzniku plísní v interiéru.
Bioklimatická stěrka a omítka Klinosan – Realsan Group SE
Další možností je například antibakteriální vnitřní stěrka a omítka s protiplísňovými účinky SanaBond BKS – Sanax
Jedním z důvodů, pro vznik plísní v interiéru jsou tepelné mosty. Teplý vzduch v interiéru pojme značné množství vodní páry. Při jeho styku se silně podchlazenou zdí pak dochází k vysrážení vody. Nejčastěji se vlhkost vysráží v místech tepelných mostů – na nadokenních překladech, kolem parapetů nebo v nezaizolovaných rozích místností. Také krásně odrážejí teplo, takže ušetříte na vytápění.
Na trhu jsou k dostání různé typy –
Možná už jste také slyšeli o využití čistě přírodních produktů, jako je bílý ocet, jedlá soda, olej z čajovníku australského (tea tree) a podobně. Ty se však používají především na spáry mezi dlaždicemi či sanitární zařízení a jejich účinnost je krátkodobá.
Pokud chcete použít ekologicky šetrný výrobek, dejte si pozor na jeho označení.
Zelený bod – nezaručuje nezávadnost barvy. Znamená pouze to, že výrobce přispěl na recyklaci obalu.
Ekologicky šetrný výrobek – této značce můžete důvěřovat. Produkty s tímto označením mají snížený dopad na životní prostředí po celou dobu životního cyklu produktu. Počínaje kvalitními vstupními surovinami, přes výrobu, při níž jsou splněny přísné požadavky na emise do vody a ovzduší, minimalizace použití nebezpečných látek a zároveň zachování účinnosti při jejich používání, až po jejich snadné odstranění (či recyklaci).
Více informací se dozvíte na webových stránkách ekoznačení.
Pokud jste dočetli až sem, moc děkuji za vaši pozornost a doufám, že vám tento článek pomůže v boji se škodlivou plísní ve vašem domově.